Voda

Aký materiál na rozvody vody je najlepší?

Ak nechceme prepadnúť na majstrovskej skúške z dejín vodoinštalácie, mali by sme mať základný prehľad. Historický vývoj vodoinštalačných materiálov je celkom zaujímavé dejepisné čítanie. Pretože všade, kde sa žilo, sa aj stavalo a bolo treba aj dotiahnuť a rozviesť vodu. Podľa možnosti s čo najmenšími stratami, s minimálnym znečistením, ideálne nepretržite na čo najdlhší čas. Voda je ale živel, ktorý si vždy hľadá svoju cestu – aj vtedy, keď ju chce človek spútať a riadiť. A je aj celkom ľahko znečistiteľná. Aký materiál vodovodných rozvodov je najlepší? Fatalistická definícia tvrdí, že ten, ktorý prežije aj majiteľa, aj inštalatéra. Čítajte, ako je to naozaj, poznáme všetky zásadné odpovede.

Historické materiály

Učili sme sa všetci napríklad o vývoji človeka na časovej osi – teda podľa Darwinovej teórie. Ak by sme na časovú os položili materiály vodovodných potrubí, možno by sme sa mnohí čudovali. Aj tomu, že stredovek bol dobou temna aj pre inštalatérov. Hlavami by sme asi krútili aj nad tým, čím všetkým dokázali ľudia priviesť a rozvádzať vodu. Niektoré riešenia by sme dnes smelo mohli považovať nie za zdraviu škodlivé, ale životu nebezpečné. Materiály vodovodných riešení sa vyvíjali s rozvojom technológií. Na počiatku to boli opracované prírodné materiály: drevo, v Ázii bambus, kameň. Neskôr ľudia používali na vodovody aj pálenú hlinu, keramiku, bronz, olovo, betón, meď, oceľ, gumu, azbest, plasty.

Čo tečie v našich vodovodných rozvodoch?

Mala by to byť jedine pitná, hygienicky a zdravotne nezávadná, ničím neznečistená, kvalitná voda. Našťastie žijeme v krajine, kde nie je problém s pitnou vodou a jej kvalitou. Zdroje pitnej vody sú pravidelne prísne kontrolované a aj chránené. Dodávatelia vody, prevádzkovatelia vodovodných sietí garantujú kvalitu pitnej vody až po váš vodomer. Ak z kohútika tečie voda, ktorá nie je čistá, problém je zvyčajne medzi vodomerom a kohútikom. Nielen staré, presluhujúce, ale aj znečistené a nekvalitné vodovodné potrubia a rozvody sú najčastejšími príčinami znehodnotenia kvality vody. Čo s tým? Filtrácia a čistenie vody nepomôže, vodovodné rozvody treba vymeniť za kvalitné.

Ak kvalita, tak RAUTITAN

Posledných približne 50 rokov sú vodovodné potrubia, rúry a rúrky kovové a najmä plastové. Vývoj technológií a aj chémie prinášal čoraz kvalitnejšie plastové materiály. Až sa zrodil systém RAUTITAN od REHAU. Titan medzi vodovodnými rúrami je prakticky nový štandard vodovodných rozvodov. Nastolil nové kritériá a posunul nemeckú kvalitu o ďalších pár stupienkov vyššie. V dokonalom kompletnom vodovodnom systéme sú zúročené desaťročia skúseností, výskumu a nasadenia najmodernejších technológií. Základom je mix inovatívnych a maximálne odolných materiálov rúr, ale aj spojok a príslušenstva. Riešenie je okrem iného unikátne aj hladkosťou povrchu.

  • rozvody a aj spojky RAUTITAN sú tesné na 100 %
  • rúrky sú zo sieťovaného polyetylénu PEXa obohateného hliníkom
  • rúrky sú tvarovo stabilné a zároveň pružné
  • spojky a príslušenstvo sú z bronzu, ušľachtilých kovov a moderných odolných plastov
  • systém je vysoko odolný aj voči chybám spôsobeným ľudským faktorom pri inštalácii
  • potrubia a komponenty sú trvalo čisté a bez priesakov
  • unikátne spojovacie komponenty sú trvalo tesné a nezužujú prietok
  • rozvody a spojky sú kryté zárukou 10 rokov
  • životnosť systému presahuje pol storočia

Vodovodný systém RAUTITAN od REHAU garantuje, že voda v systéme bude mať rovnakú kvalitu, v akej ju dodá vodárenská spoločnosť.

Aký materiál vodovodných rozvodov je teda najlepší?

Samozrejme ten, ktorý vydrží čo najdlhšie. Nepodlieha akejkoľvek skaze a dokáže rozvádzať vodu bez strát. Zdravotne a hygienicky bezproblémový, čistý, skladný, cenovo dostupný. Proste ukážkový v kompletnom spektre maximálne splnených kvalitatívnych požiadaviek a kritérií. Vodovodný systém RAUTITAN od REHAU garantuje, že voda v systéme bude mať rovnakú kvalitu, v akej ju dodá vodárenská spoločnosť. Systém je navrhnutý, dimenzovaný a vyrobený tak, aby odolával opotrebovaniu a zabezpečoval maximálnu kvalitu viac než 50 rokov. Najkvalitnejší vodovodný systém vyžaduje odbornú a kvalifikovanú inštaláciu. Či už ide o montáž rozvodov v novostavbe, alebo výmenu starej inštalácie za novú.

Author

Rabsky.eu

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *